Partner

AKMETAL Metallurgical Ind. Corp

Reading time: min

AKMETAL Metallurgical Ind. Corp founded as fifth foundry in 1963 and located in Istanbul, Turkey, is producing mainly stainless, low alloy and carbon steels with three generations of craftsmanship, proficiency and professional approach.

Its Electric Arc and Induction Furnaces combined with AOD converter (Secondary steel making process) which is one of the few in Europe, is the best option for your top quality steel casting requirements. Besides, Akmetal is able to produce open die steel forging products especially for your unique shapes requirements in special materials with its 1000 Tons forging press and 6 Tons manipulator. 

As a long time supplier to prominent OEM companies with wide range of portfolios in several sectors such as oil and gas, offshore, massive lifting, mining, energy, pressure equipment, paper and pulp industries provides great knowledge to Akmetal to serve you with high quality products.

Check out www.akmetal.com for more details and contact us.


 

AKMETAL Metalürji End. A.Ş. 1963 yılında Türkiye’ nin 5. çelik dökümhanesi olarak İstanbul’ da kurulmuş olup 3. jenerasyonun ustalık ve profesyonel yaklaşımıyla ağırlıklı olarak paslanmaz, düşük alaşımlı ve karbonlu çelik ürünler üretmeye devam etmektedir. Sahip olduğu AOD Konvertörüyle (İkincil çelik üretim süreci) Avrupa’ nın sayılı firmalardan biri olan Akmetal, Elektrik Ark ve İndüksiyon Ocakları ile beraber en yüksek kalitede çelik döküm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kapasitedir. Ayrıca Akmetal, 1000 Tonluk dövme presi ve 6 Tonluk manipülatörü ile özel malzemelerde özel ihtiyaçlarınız için açık kalıp çelik dövme ürünleri üretebilmektedir. Petrol ve gaz, offshore, ağır yük kaldırma, madencilik, enerji, basınçlı ekipmanlar, kağıt ve selüloz endüstrileri gibi birçok sektörde geniş yelpazesi ile önde gelen orijinal parça üreticisi firmalarına uzun süredir hizmet vermektedir. 

Daha fazla bilgi ve iletişim için www.akmetal.com‘ u ziyaret edin.
 

Company Info

AKMETAL Metallurgical Ind. Corp.

Tepeören Mah. Eski Ankara Asfaltı Cad. No : 236
34959 Tuzla-Istanbul
Turkey

Telephone: +90 (216) 593 03 80

[8]
Socials